Вдалось пояснити зв’язок кофеїну з довголіттям

Хронічні запальні процеси, що виникають у деяких (але не у всіх) людей похилого віку здатні провокувати розвиток проблем з серцем і судинами. Частину вирішення цієї проблеми, на думку групи дослідників зі Стенфордського університету, можна відшукати в горнятку кави.

У дослідженні, результати якого були опубліковані 16 січня в виданні Nature Medicine, запальні процеси розглядаються як каталізатор розвитку ССЗ і підвищення загального ризику смерті. Метаболіти, які утворюються в результаті розщеплення нуклеїнових кислот – речовин, з яких складаються наші гени – циркулюють в крові і, як з’ясували вчені, можуть провокувати розвиток запалення.

В ході дослідження також було виявлено, що кофеїн і його метаболіти можуть взаємодіяти з «уламками» нуклеїнових кислот. Можливо, цим і пояснюється той факт, що любителі кави в середньому живуть довше за тих, хто утримується від вживання цього напою.

«Більше 90% неінфекційних вікових захворювань пов’язані з хронічними запальними процесами, – розповідає провідний автор дослідження Девід Фурман (David Furman), доцент Стенфордського інституту імунітету, трансплантації та інфекції (Stanford Institute for Immunity, Transplantation and Infection). – Понад 1000 досліджень підтверджують, що хронічне запалення вносить вклад в розвиток багатьох видів раку, хвороби Альцгеймера та інших різновидів деменції, серцево-судинних захворювань, остеоартриту і навіть депресії ».

«Також добре відомо, що споживання кофеїну пов’язано з довголіттям, – додає Фурман. – Цей зв’язок був представлений в ряді робіт. Ми виявили механізм, який, можливо, лежить в його основі ».

Цікаво, що активізація запальних процесів спостерігалася лише у деяких учасників дослідження. У тих, хто пив багато кави, запалення було менш вираженим. Лабораторні експерименти підтвердили, що цей факт безпосередньо пов’язаний з присутністю в організмі піддослідних кофеїну і пов’язаних з ним сполук.

Для роботи вчені використовували дані масштабного довготривалого дослідження, яке стартувало 10 років тому. Основною метою цієї роботи було вивчення імунології старіння. У програмі взяли участь здорові добровольці у віці 20-30 років, а також група людей від 60 років. Всі учасники дослідження проходили щорічне обстеження, що включало заповнення опитувальника, збір аналізів крові і надання даних про захворювання за минулий рік.

В ході нового дослідження вчені порівняли зразки крові молодих і немолодих учасників дослідження, щоб з’ясувати, які гени частіше активізуються у людей похилого віку. Дослідники були націлені на вивчення двох груп генів, активність яких пов’язана з виробленням потужного білка IL-1-beta. Виявилося, що гени з цих груп працюють в зв’язці один з одним.

Вчені також виділили дві підгрупи з усіх літніх учасників дослідження. В деяких спостерігалася активація однієї або обох груп згаданих вище генів, а у інших ці гени були малоактивними. Проаналізувавши медичні дані добровольців, дослідники виявили, що від підвищеного артеріального тиску страждає 9 з 12 учасників першої підгрупи. У другій підгрупі артеріальна гіпертензія спостерігалася тільки у одного пацієнта з 11. Додаткові обстеження показали, що у добровольців з активними «генами запалення» також набагато частіше розвивається ригідність артерій, що вважається значущим фактором ризику розвитку ССЗ. Крім того, в цій підгрупі була зареєстрована більш висока активність вільних радикалів, здатних пошкоджувати клітини.

Члени другої підгрупи у вісім разів частіше, ніж члени першої, повідомляли про випадки довголіття в родині, коли як мінімум один із близьких родичів доживав до 90-річного ювілею.

Підгрупи розрізнялися і рівнем смертності: члени першої підгрупи, яким у 2008 році було 85 і більше років, до 2016 року вмирали значно частіше, ніж добровольці з другої підгрупи.