Стали відомі умови “Угоди століття” між Палестиною та Ізраїлем

Як пише газета “Ісраель а-Йом”, серед співробітників міністерства закордонних справ Ізраїлю з’явився документ, в якому, як стверджується, повинні міститися відомості підготовленого адміністрацією США плану палестино-ізраїльського врегулювання – так званої “Угоди століття”.

Видання підкреслює, що йому невідоме джерело цього документа. Однак публікація газети, відомої тісними зв’язками з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаніягу, викликала великий інтерес іноземних ЗМІ, тим більше, що багато ідей документу відповідають більш раннім заявам представників адміністрації Трампа.

Зміст документа, отриманого редакцією “Ісраель а-Йом”

1. Договір

Між Ізраїлем, ООП і ХАМАСом буде підписаний договір про створення на території Іудеї, Самарії і Гази палестинської держави, яке отримає назву “Нова Палестина”.

2. Евакуація територій

Ізольовані єврейські поселення будуть приєднані до великих поселенських анклавів, які залишаться під контролем Ізраїлю. Територія анклавів збільшиться пропорційно приєднаним поселенням.

3. Єрусалим

Єрусалим не буде розділений і стане столицею не тільки Ізраїлю, але і палестинської держави. Арабські мешканці міста отримають громадянство “Нової Палестини”. Муніципальними питаннями буде займатися єрусалимська мерія, однак арабські школи перейдуть під контроль палестинців. Нова держава буде платити мерії муніципальний податок і плату за воду.

Євреям заборонять купувати нерухомість в арабських районах, а арабам – в єврейських. Єрусалим залишиться в його нинішніх муніципальних межах, а святі місця збережуть нинішній статус.

4. Газа

Єгипет надасть сектору Газа в оренду територію, необхідну для будівництва аеропорту, зведення промислових зон і сільськогосподарських угідь. Будівництво житла на цій території допускатися не буде. Між Газою і Західним берегом буде прокладена швидкісна автомагістраль, а також трубопровід для опрісненої води.

5. Держави-спонсори

Кошти, необхідні для реалізації цього плану, нададуть спонсори: США, Євросоюз і деякі арабські держави Перської затоки. Протягом п’яти років вони виділять 30 мільярдів доларів на національні проекти в “Новій Палестині”. Витрати на евакуацію поселень буде нести Ізраїль.

6. Розподіл між державами-спонсорами

Арабські держави повинні надати 70% фінансування, США – 20%, європейські країни – 10%. Відзначається, що саме арабські спонсори отримають від угоди максимальну вигоду.

7. Армія

Палестинська держава буде демілітаризованою. Тільки поліція отримає право на носіння зброї. Передбачається висновок оборонного договору, згідно з яким Ізраїль візьме на себе захист Палестини від зовнішніх загроз. Нова держава буде платити Ізраїлю за захист, засоби нададуть держави-спонсори.

8. Строки та часові рамки

Бойовики ХАМАСу здадуть особисту зброю єгиптянам, члени угруповання аж до державотворення продовжать отримувати зарплату від держав-спонсорів.

Межі сектора Газа з Ізраїлем і Єгиптом, в тому числі морські, будуть відкриті для товарів і громадян.

Протягом року в “Новій Палестині” будуть проведені демократичні вибори, в яких зможуть брати участь всі громадяни.

Через рік після формування уряду почнеться поетапне звільнення палестинських ув’язнених. Цей процес повинен зайняти три роки.

У п’ятирічний термін в “Новій Палестині” будуть зведені морський порт і аеропорт. До тих пір палестинці будуть використовувати ізраїльські порти і аеропорти.

Межі між “Новою Палестиною” та Ізраїлем буде відкрито для товарів і громадян – як це прийнято у дружніх країн.

Автострада, що з’єднує Газу з Іудеєю і Самарією, пролягатиме на висоті 30 метрів над землею. Підрядником виступить китайська компанія. 50% фінансування надасть Китай, по 10% – Японія, Південна Корея, Австралія, Канада, інші 10% – США і Євросоюз.

9. Долина Йордану

Йорданська долина залишиться під контролем Ізраїлю. Шосе №90 стане платним і чотирисмуговою. Ізраїль опублікує тендер на його будівництво. “Нову Палестину” зв’яжуть з Йорданією два прикордонні переходи, які будуть перебувати під палестинським контролем.

10. Відповідальність

Якщо ООП і ХАМАС відкинуть угоду, США припинять фінансову підтримку палестинців і подбають про те, щоб так само вчинили й інші держави.

Якщо ООП прийме умови, а ХАМАС і “Ісламський джихад” їх відкине, відповідальність за новиі насильства буде покладено на ці угруповання, і США підтримають політику точкових ліквідацій їх лідерів (неприпустимо, щоб кілька десятків людей визначали майбутнє мільйонів).

Якщо угода буде відкинуто Ізраїлем, США припинять фінансову підтримку цієї держави.