Перетворення СО2 у камінь

Лабіринт з труб та турбін виривається серед хмар пари у засніжених горах західної Ісландії. Ця монументальна споруда дає велику кількість енергії країні, яка отримує 100% електроенергії з відновлювальних джерел.

Електростанція Hellisheidi, розташована в 25 км від столиці – Рейк’явіка, та є осовним геотермальним заводом в Ісландії і є одним з найбільших в світі.

iceland-peaceful-country

“Це вулканічний район, і ми використовуємо підземне тепло для виробництва електроенергії, та подачі гарячої води для опалення міста, басейнів та населенню.”  –  каже менеджер заводу Едда Сіф Арадоттір.

Hellisheidi – це не просто досвідчений постачальник зеленої енергії. Це також місце для наукового прориву – де проводиться експеримент по вловлюванню вуглекислого газу (СО2) та перетворенню його у камінь. Таким чином вуглекислий газ поміщають у порожнини в землі.

“Людство все більше спалює корисних копалин після промислової революції. І ми вже досягли критичного рівня СО2” – говорить д-р Арадоттір. “Це одне з вирішень цієї проблеми.”

Проект називається “СarbFix” та є піонером міжнародного консорціуму на чолі з Reykjavík Energy, Французьким національним центром наукових досліджень, Університетом Ісландії та Колумбійським університетом.

У листопаді Hellisheidi була обладнана першою в світі системою “негативних викидів”, здатною вловлювати СО2 з атмосфери та зберігати його під землею.

Так як експеримент почались ще у 2014 році , він бу збільшений з експерементального проекту до постійного рішення, та очистив третину вуглецевих відходів заводу.

“Що більш важливо, ми є полігоном для методу, який  може бути задіяний в інших місцях, таких як електростанція, важка промисловість та будь яке інше джерело викидів СО2” – пояснює д-р Арадоттір.

З 1970-х років  вчені проводять різні експерименти по вловлюванню з атмосфери вуглекислого газу та  його консервації (СSS). CarbFix виділяється серед інших проектів (СSS), так як збір вуглецю є постійним та швидким.

co2-to-stone
Прцес починається зі збору відпрацьованого СО2 з пари, яка потім розчиняється у великих об’ємах води.

“По суті, те, що тут відбувається, схоже на процес коли ви додаєте шипучку до склянки з водою.”

shar

Після чого, газовану рідину закачують  під землю на глибину 1000м. В продовж декількох місяців, за допомогою хімічних реакцій вуглекислий газ твердішає – і вже не зможе поврнутися до атмосфери.

basalt

До та після: базальтова порода, та базальтова порода заповнена мінералізованим СО2

Сандра Снабьорнсдоттір, геолог, яка працює в CarbFix, тримає в руках циліндричний взірець, та показує на невелику кількість крейдових кристалів.

“Ці білі біти являють собою карбонати або мінералізовані СО2”, – пояснює вона. “Свіжі базальти схожі на губку, з великою кількістю порожнин.  Ісландія дуже добре підходить для такого типу СCS тільки через те, що тут дуже багато базальту.”

Минулого року СarbFix “переробила” 10 000 тон СО2. Це крихітна доля світового викиду вуглекислого газу, близько щорічного викиду 650 людей. І це є зовсім незначним у порівнянні зі щорічними викидами (30-40 гігатон).

Не дивлячись на відносно невеликі маштаби, експерти очікують, що CarbFix можна буде легко використовувати – завдяки широкій розповсюдженості базальту.

“Базальт насправді є найбільш поширеним типом опрід на Землі, він покриває більшу частину океанічних пластів, та близько 10% суходолу. Там, де є базальт та вода, ця модель буде працювати” – говорить Сандра Снабьернсдоттір.

Великі базаьтові райони зустрічаються в Сибіру, Західній Індії, Саудівській Аравії та Тихоокеанському південно-заході.

Тепер вчені планують тестувати моделі на океанах, щоб використати переваги великих площ підводних базальтових утворень. Потенційно базальт може вирішити всі проблеми СО2 в світі, говорить Сандра


“Кількість покладів така, що теоретично базальти можуть надовго утримувати весь об’єм викдів СО2, які утворюються від спалювання всього вичерпного палива на Землі.”

CarbFix це не панацея, і ми повинні всеодно зменшувати кількість викидів СО2, та розвивати альтернативні джерела енергії.