Хронічне запалення в середньому віці може призвести до когнітивних проблем в старості

Згідно з новим дослідженням, у людей з хронічним запаленням в середньому віці можуть виникати проблеми з мисленням і пам’яттю в старості.

Запалення поділяють на гостре та хронічне. Гостре запалення трапляється, коли організм виробляє імунну відповідь для боротьби з інфекцією або травмою. Гостре запалення локалізовано, недовге і є ознакою здорової імунної системи. Хронічне ж запалення не можна вважати здоровим. Це слабо виражене запалення, яке затягується на місяці або навіть роки. Його причиною може бути аутоімунне захворювання, таке як ревматоїдний артрит або розсіяний склероз, а також фізичний стрес. Симптоми хронічного запалення включають біль в суглобах, проблеми з травленням і втому.

Способи послабити хронічне запалення – регулярні фізичні вправи, антизапальна дієта для серця, достатній сон.

«Хронічне запалення вражає тіло і може пошкодити суглоби, внутрішні органи, тканини і клітини, – говорить автор дослідження Кінан Уокер (Keenan A. Walker), Ph.D. Університету Джонса Хопкінса (Johns Hopkins University), – Воно також може привести до захворювань серцево-судинної системи, інсультів і ракових захворювань. Схожі дослідження стосувалися хронічного запалення і його впливу на мозок у людей похилого віку, але ми звернулися до великого вивчення хронічного запалення в середньому віці і показали, що воно може впливати на зниження когнітивних функцій через кілька десятиліть, в літньому віці ».

Вивчення цієї проблеми було частиною дослідження ризику атеросклерозу в різних спільнотах (Atherosclerosis Risk in Communities, ARIC), вчені протягом 20 років спостерігали за 12336 людьми, чий середній вік був 57 років. Дослідники взяли зразки крові піддослідних на початку дослідження і виміряли 4 біомаркери запалення: фібриноген, рівень лейкоцитів у крові, фактор фон Віллебранда і фактор згортання крові. Була створена зведена шкала запалення з чотирма біомаркерами. Три роки по тому, дослідники виміряли С-реактивний білок, ще один біопараметр кров’яного запалення. Учасників розділили на чотири групи, грунтуючись на зведених даних про запалення і рівні С-реактивного білка.

Пам’ять і навички мислення учасників протестували на початку дослідження, потім через проміжок від шести до дев’яти років і в кінці дослідження.

Вчені виявили групу з найвищими показниками біомаркерів запалення, де спостерігалося різке, на 8%, погіршення пам’яті і навичок мислення на протязі всього часу дослідження, на відміну від групи з найнижчим рівнем біомаркерів запалення. У групи з найвищим С-реактивним білком було на 12% сильніше виражено падіння рівня цих навичок, ніж у групи з найнижчим.

«Таким чином, додаткова зміна навичок мислення і пам’яті, пов’язане з хронічним запаленням, була непомітна, але вона виявилося сильнішим, ніж раніше припускалося для підвищеного кров’яного тиску в середньому віці», – говорить Уокер.

«Більшість процесів, які ведуть до погіршення пам’яті і навичок мислення, відбуваються в середньому віці, і саме в середньому віці вони можуть бути найбільш сприйнятливі до втручання, – каже Уокер. – Наші результати показують, що хронічне запалення може бути серйозною причиною для втручання. Проте, можливо, що хронічне запалення – не причина, а маркер, або навіть реакція на нейродегенеративні захворювання мозку, що призводять до когнітивних змін ».