Якою буде Жовківська об’єднана територіальна громада?

Останнім часом мешканці Жовківщини запитують: що таке об’єднана територіальна громада (далі – ОТГ)?; для чого нам реформа децентралізації?; які перспективи матиме майбутня Жовківська ОТГ?
Для мене, як для прихильника добровільного створення Жовківської ОТГ, є важливим, щоб жителі громади розуміли, власне, для чого ми більше трьох років добиваємось формування спроможної ОТГ із центром у м. Жовква.

З 2015 року в Україні розпочалась реформа децентралізації – передача
повноважень та бюджетних надходжень від державних органів до органів місцевого самоврядування. Дана реформа перш за все передбачає об’єднання (укрупнення) територіальних громад.

З 2015 по 2018 роки в Україні створено 878 ОТГ. У Львівській області – 40. В складі цих ОТГ знаходяться більше 4000 колишніх місцевих рад, на території яких проживають 9 млн українців. Місцеві бюджети зростають в рази: з 68,6 млрд грн в 2014 році до 234 млрд грн в 2018
році (+165,4 млрд грн).

Відповідно до розпорядженням Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 999 серед Переліку спроможних територіальних громад Львівської області є майбутня Жовківська об’єднана територіальна громада, до складу якої повинні увійти: Жовківська, Воле-Висоцька, Глинська, Зіболківська, Крехівська, Мацошинська, Мокротинська, Новоскварявська, Сопошинська, Староскварявська територіальні громади.

жОВКІВСЬКА отг

Успіх реформи свідчить, що наша держава на вірному шляху і її
потрібно невпинно продовжувати. У Жовківському районі, від моменту початку процесу добровільного об’єднання територіальних громад, створено лише одну ОТГ – Магерівську, хоча, згідно Перспективного плану, прийнятого Львівською обласною радою у 2016 році, їх у нас повинно би було бути сім. Маємо надію, що наступною, добровільно створеною, стане Жовківська ОТГ.

2 травня 2019 р. міським головою м. Жовква П. Вихопнем, видане
розпорядження «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад та її громадське обговорення», в якому пропонується ініціювати добровільне об’єднання Жовківської міської ради, Воле-Висоцької, Глинської, Деревнянської, Замочківської, Зіболківської, Крехівської, Кулявської, Любельської, Мацошинської, Мокротинської, Новоскварявської, Сопошинської, Староскварявської, Туринківської сільських рад у Жовківську міську об’єднану територіальну громаду з адміністративним центром у місті
Жовква Жовківського району Львівської області. Та винести для громадського обговорення дане питання на громадські слухання, які відбудуться 28 травня 2019 року о 15:00 год у приміщенні сесійної зали Жовківської міської ради.

Це розпорядження стало наслідком, поданої спільно з однодумцями та підтриманої прихильниками процесу об’єднання, петиції до Жовківської міської ради про «Ініціювання громадського обговорення з питань добровільного об’єднання Жовківської територіальної громади», в якій ми просили Жовківського міського голову, депутатів Жовківської міської ради, відповідно до повноважень, провести громадське обговорення з питань добровільного об’єднання територіальної громади та розпочати процес добровільного об’єднання Жовківської ОТГ.

Відповідно до розрахунків Львівського центру розвитку місцевого
самоврядування, в нас є 2 можливих варіанти створення Жовківської ОТГ. Перший – «Малий формат» (збігається із Перспективним планом,
пропонованим Львівською обласною радою) у складі: Жовківської міської ради, Воле-Висоцької, Глинської, Зіболківської, Крехівської, Мацошинської, Мокротинської, Новоскварявської, Сопошинської та Староскварявської сільських рад. Другий – «Великий формат» (який пропонується в уже згадуваному розпорядженні Жовківського міського голови), до перелічених вище 10 рад, додається ще 5 сільських рад: Туринківська, Деревнянська, Замочківська, Кулявська та Любельська.

Доходи усіх рад в рамках «малого формату» до об’єднання (за 2018 рік)
становлять разом 37 млн 215 тис грн. Додавши доходи 5-ти сільських рад в рамках «великого формату», отримаємо бюджет 42 млн 952 тис грн. Якщо б Жовківська ОТГ була таки створена, тоді значна частина ПДФО залишалась би у бюджеті громади.

А це, за підрахунками Львівського центру розвитку місцевого самоврядування, додаткових (у 2018 році) 51 млн 313 тис грн для
«малого формату» та 55 млн 326 тис грн для «великого формату» надходжень у бюджет.

Отож, за 2018 рік через «необ’єднання», наша громада втратила доходів у бюджет від 51 до 55 млн грн, не враховуючи коштів інфраструктурної, освітньої та медичної субвенцій, які надаються щороку для усіх ОТГ із державного бюджету. А це ще десятки мільйонів гривень.

До прикладу, схожа за структурою та чисельністю населення Ходорівська міська ОТГ із часткою доходів у 56 млн грн (на 32 млн грн менше від частки доходів майбутньої Жовківської ОТГ), сьогодні показує достойні результати у розвитку своїх територій та покращення життя мешканців.

Важливим є те що реформа децентралізації передбачає передачу в місцеві бюджети частки загальнонаціональних податків, створює економічну зацікавленість громад в розвитку нових виробництв, підтримці бізнесу тощо.


Децентралізація і дерегуляція прибирає штучні перешкоди для бізнесу і підприємницької діяльності – зайві дозволи, інстанції, надмірний контроль. Об’єднані громади мають значні переваги у міжнародному співробітництві, адже більшість сучасних проектів у сфері місцевого самоврядування зорієнтовані на ОТГ.

Процес децентралізації незворотній, I-й етап – стоврення ОТГ по всій
Україні повинен завершитись у 2020 році. Виграють від нього ті громаді, які встигнуть «об’єднатись» добровільно. Маємо надію та докладаємо усіх можливих зусиль, що зовсім скоро матимемо спроможну Жовківську міську об’єднану територіальну громаду. Тому, запрошуємо небайдужих містян прийти 28 травня на громадські слухання та підтримати нашу ініціативу. Творимо громаду разом!

Автор – Олег Вольський